بازاریابی همهمه(Buzz Marketing)

همه ما اغلب اوقات بدون اینکه متوجه شویم در نقش یک بازاریاب ظاهر می شویم.بازاریابی همهمه(Buzz Marketing) یک روش از بازاریابی دهان به دهان می باشد که از ابزارها و روش های نوین فناوری و خلاقیت ها استفاده میکند.در این نوع بازاریابی هیجان و هیاهو(وزوز) در مورد محصول از طریق دهان به دهان منتقل می شود.مفهوم Buzz در این جا اشاره به شور و هیجانی است که در اشخاص جهت به اشتراک گذاری تجربیاتشان از یک محصول جدید دارند.

هنگامی که ما در مورد یک رستوران و یا هتل جدید با دوستانمان حرف میزنیم(شاید سهواً)برای آنها بازاریابی انجام میدهیم.هنگامی که با شور و هیجان بعد از دیدن یک فیلم در سینما که فقط خودمان آن را دیده ایم به دوستانمان توضیحاتی میدهیم و آنها را متمایل و راغب می شوند که آن فیلم را ببینند به صورت سهواً برای آن فیلم بازاریابی انجام داده ایم.

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

هنگامی که در مورد غذاخوری ها،کسب و کارها،فیلم ها و تمامی کسب و کارهای سودمند و مفید با شور و هیجان در اجتماع و بین دوستانمان صحبت میکنیم اثرات آن بقدری مفید و موثر می باشد که از تبلیغات تلویزیونی و تبلیغات چاپی بسیار سودمند تر و بهتر می باشد.اکثر ما به احتمال زیاد سعی میکنیم از کالاها و خدماتی که دیگران به خوبی از آنها صحبت می کنند و به ما پیشنهاد میدهند را امتحان کنیم و از آن محصولات استفاده نمائیم.

بازاریابی دهان به دهان(همهمه ای) بسیار روش موثر و عالی می باشد که کمک بزرگی به انتشار و گسترش محصولات ما در سراسر جهان میکند.

در بازاریابی حرفه ای باید چه کاری انجام دهیم تا این صحبت ها و گفتگوهای مثبت را در مورد یک کالا و خدمات بیشتر و تقویت کنیم.

باید در جمع گروه های کوچک دوستانه نفوذ کنیم و در سطحی وسیع تر نیز از طریق شبکه های اجتماعی ازقبیل فیس بوک، توییتر،چت روم ها و … بحث ها و گفت و گوها را به سمت خدمات و محصولاتمان ببریم. شرکت ها این گفتگوها را با پاسخ به سوالات مشتریان و ایجاد گفتگوها با توجه به رویدادها و اتفاقات جامعه شروع می کنند و توجه مشتریان را به خود جلب می کنند.

برای مثال هنگام معرفی یکی از محصولات جدید گرانولا(Granola)  جدید با عسل یک تیم بازاریابی ممکن است پاکت های نمونه را به یک دانشگاه ببرد و در محل اجتماع دانشجویان با لباس های خرس که بر تن افرادی میپوشد آنها را به دانشجویان تعارف کنند و در صورت خوشمزه بودن انگیزه ای در دانشجویان ایجاد می شود که آن را به دوستانشان پیشنهاد بدهند و از این طریق بازاریابی های دهان به دهان گسترش پیدا کند.

بازاریابی همهمه

چه کسی کمپین های بازاریابی همهمه ای را ایجاد می کند؟

همه شرکت های کوچک و بزرگ احتیاج به بازاریاب های حرفه ای دارند که مزایای بازاریابی همهمه ای را بدانند و درک کنند و چگونگی استفاده از آن را بلد باشند. شرکت ها ممکن است در درون تیم بازاریابی خود این توانایی را داشته باشند در غیر اینصورت باید در خارج از شرکت از آزانس هایی که خدمات تخصصی بازاریابی همهمه ای را ارائه میدهند کمک بگیرند(در سالهای اخیر آژانس های کوچک متخصص در بازاریابی همهمه ای ایجاد شده اند که برای بسیاری از شرکت های کوچک و متوسط مفید می باشند).

بازاریابی همهمه ای شامل شرکت ایی است که در زمینه فروش محصولات و خدمات زیر فعال می باشند:

  • خودرو
  • تکنولوژی
  • محصولات قابل فروش
  • فیلم ها
  • نوشیدنی ها
  • مد
  • لوازم آزایشی
  • اسباب بازی های کودکان

چه نوع مشتریانی در بازاریابی همهمه(Buzz Marketing) موثر ترند؟

اغلب مشتریانی که خریداران اولیه محصولات جدید هستند کمپین های موثر بازاریابی همهمه(Buzz Marketing) می باشند.میدانیم این گونه افراد تمایل دارند بر گروه دوستان و همسالان خود برتر و مسلط باشند و مشتاق هستند اولین خریدار محصولات جدید باشند و دانش خود را در این زمینه به دیگران منتقل نمایندآنها احتمالن وبلاگ شخصی دارند یا حساب های کاربر در شبکه های  اجتماعی مختلفی دارند که هزاران دنبال کننده(followers) دارند.

معمولاً این افراد به خاطر شخصیت و نفوذشان عقاید و صحبت هایشان دارای نفوذ بیشتری می باشد و بیشتر دیده می شوند.

اگر بازاریابان کارشان را بدرستی انجام دهند و این مشتریان اولیه تجربیاتشان از محصول جدید را به اشتراک بگذارند در حالت ایده آل همهمه در مورد آن محصول جدید رشد خواهد کرد و مردم بیشتری در مورد خصوصیات آن خواهند شنید و مطلع می شوند.

کمپین های بازاریابی همهمه(Buzz Marketing) چگونه توسعه و به کار گرفته می شوند؟

مفهوم (Buzz Marketing) سالهای زیادی است بوجود آمده به عنوان مثال یک سیرک را در نظر بگیرید که جهت بازاریابی و تشویق مردم به خریدن بلیط های آن در طول روز و در خیابان های شهر به همراه حیوانان سیرک و دلقک ها رژهای را برگزار میکند که در آن به شیرین کاری می پردازد در نتیجه آن بین مردم پچ پج و همهمه بیشتر می شود و بلیط های آن جهت اجرای آن شب فروخته خواهد شد در صورتی که در حالت معمول باید بوسیله تبلیغات کاغذی و تلویزیونی  مردم را متقاعد به خرید بلیط می نمودند که در آنها قادر نبودند مقدار زیادی از شیرین کاری هایشان را به نمایش بگذارند.

در طول دهه گذشته بازاریابی همهمه(Buzz Marketing)تبدیل به یک خدمت تخصصی در بازاریابی حرفه ای شده است.آنهایی که در این مفاهیم دارای مهارت می باشند دائماً میپرسند چگونه مشتریان را وادار کنیم در مورد محصولات ما صحبت کنند؟ یکی از روش های محبوب استفاده از شبکه های اجتماعی می باشد که در سالهای اخیر بسیار گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

مطالب مرتبط با این نوشته