نحوه خرید و فروش اوراق مشارکت

اوراق مشارکت اوراق بهاداری است که برای تامین مالی پروژه های کلان و سودده اقتصادی که توجیه اقتصادی دارند از سوی دولت،شهرداری ها،شرکت های بزرگ دولتی و خصوصی  و تحت نظارت بانک مرکزی جهت تامین مالی آنها منتشر می شود و بازپرداخت آن توسط دولت یا بانکها تضمین می شود.خرید اوراق مشارکت از سوی شما به منزله شرکت شما در آن طرح می باشد به عنوان مثال ذولت قصد دارد برای احداث یک نیروگاه تولید برق با استفاده از انتشار اوراق مشارکت اقدام به تامین مالی آن پروژه کند و طبق محاسبات در طی 3 یا 4 سال پس از راه اندازی پروژه مبلغ اصل سرمایه و سود آن نیز بدست می آید و پروژه دارای توجیه اقتصادی است.برای آشنایی با نحوه خرید و فروش اوراق مشارکت می توانید از مقاله ذیل استفاده نمایید.

یکی از مهمترین جذابیت ها و مزیت های اوراق مشارکت نسبت به خرید و فروش سهام تضمین بازپرداخت سود ثابت( که در هنگام انتشار سود آن مشخص می شود) می باشد .

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

شرکت و سازمانی که اوراق را منتشر میکند معمولاً نمی تواند پرداخت سود اوراق را تضمین نماید و  سود آنها توسط بانکها و موسسات معتبر و دولت تضمین می شود.بنابراین شما با خرید این اوراق اطمینان دارید که در سررسید های مشخص سود اعلام شده را دریافت می نمایید.باید به این نکته توجه داشت که رابطه مستقیمی بین ریسک و بازده وجود دارد و اگر شما اوراق مشارکت خرید میکنید با توجه به ریسک پایین آن و تضمین بازپرداخت آن سود معقول دریافت می نمایید و اگر خواهان کسب سود بیشتر باشید باید در اوراق با ریسک بالاتر سرمایه گذاری نمایید.

سود اوراق مشارکت به صورت علی الحساب می باشد بدین معنا که در اتمام پروژه و در سررسید نهایی ناشر اوراق مشارکت موظف است سود قطعی را محاسبه و مابه التفاوت سود را نیز به حساب دارندگان اوراق مشارکت واریز نماید و در صورتی که سود از مبلغ مورد انتظار کمتر بود خسارتی متوجه دارندگان اوراق مشارکت نمی شود و تضمین کننده موظف به پرداخت سود می باشد.

نحوه خرید و فروش اوراق مشارکت

انواع اوراق مشارکت

اوراق مشارکت شامل دو نوع می باشد که در ذیل به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

  • اوراق مشارکت بورسی:

اوراق مشارکتی می باشد که در بورس و فرابورس معامله می شوند و مزیت آن اینست که خریدار می تواند به قیمت کمتر از قیمت انتشار آن را خرید کند و در این حالت سود خریدار علاوه بر درصد تضمین شده توسط بانک یا دولت مابه التفاوت قیمت اسمی و قیمت خرید نیز می باشد به عنوان مثال اگر هر برگ اوراق مشارکتی مبلغ 1000 ریال منتشر شده باشد و شما در بورس آن را به قیمت 900 ریال خریداری نمایید علاوه بر سود تضمین شده سود مابه التفاوت 100 ریالی نیز عایدتان خواهد شد.

  • اوراق مشارکت غیر بورسی

اوراقیست که با نظارت بانک مرکزی منتشر می شود و قابل معامله در شعب بانکهای عامل می باشند.

مالیات و کارمزد اوراق مشارکت

به اوراق مشارکت در مجموع برای خرید و فروش آنها 0/0015 درصد کارمزد و همچنین به سود آن 5 درصد مالیات تعلق می گیرد که دارنده آن باید بعد از دریافت سود مبلغ مالیات را به خزانه واریز نماید. هم اکنون جهت حمایت از تولید و سرمایه گذاری اکثر اوراق منتشر شده معاف از مالیات می باشند که هنگام انتشار آن به اطلاع عموم رسانده می شود.

زمان مناسب خرید اوراق مشارکت

با توجه به اینکه سود این اوراق ثابت و علی الحساب می باشد خرید و فروش آنها نیاز به دانستن اطلاعات زیاد و تحلیل های تکنیکال و بنیادی همچون سهام شرکت های بورسی ندارد و شما می توانید براحتی آنها را با خیال راحت و آسوده خرید نمایید.

  • سود اوراق مشارکت معمولاً در سررسید های یکساله بین 20 تا 22 درصد می باشد بدیهی است هرچه درصد سود بیشتر باشد خرید آنها جذاب تر می باشد.
  • سررسید پرداخت سود یک ماهه و سه ماهه می باشد که در صورت یک ماهه بودن خرید آن جذاب تر می باشد.
  • در گاهی اوقات به دلیل کمبود نقدینگی و رقابت با بانکها ناشر سود 3 درصدی را نیز بر روی تابلو تضمین می نماید تا بر جذابیت اوراق منتشره بیافزاید.
  • علی رغم بازدهی بازدهی تضمین شده هیچ گونه ریسکی متحمل خریدار نمی شود.

نحوه خرید و فروش اوراق مشارکت

برای خرید اوراق مشارکت غیر بورسی می توانید با مراجعه به شعب عامل بانک نسبت به خرید یا فروش اوراق مشارکت اقدام نمایید.

برای خرید اوراق مشارکت بورسی هر شخصی که دارای کد معاملاتی آنلاین باشد می تواند از طریق سامانه معاملاتی آنلاین و یا ثبت سفارش اینترنتی اقدام به خرید نماد اوراق مشارکت نماید.چنانچه اوراق در بازار پایه فرابورس عرضه شود، خرید و فروش آن از طریق ثبت سفارش اینترنتی میسر خواهد بود.

نکاتی در مورد اوراق مشارکت

۱- خرید و فروش اوراق مشارکت تنها از طریق شعب منتخب بانک‌های عامل یا از طریق کارگزاران بورس اوراق بهادار (در صورت پذیرش در بورس) مجاز است.

۲- قیمت اسمی هر واحد اوراق مشارکت ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال است.

۳- هر ورقه نشان‌دهنده میزان قدرالسهم دارنده آن در طرح مورد سرمایه‌گذاری است.

۴- نماد هر یک از اوراق مشارکت حداکثر سه روز پیش از سررسید پرداخت سود علی‌الحساب آن متوقف می‌شود و روز بعد از پرداخت سود، نماد آن بازگشایی می‌شود.

۵- سود متعلقه به خریدار، از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به حساب بانکی معرفی شده از جانب خریدار واریز می‌گردد.

۶- چنانچه سرمایه‌گذار در میانه دوره و پیش از سررسید پرداخت سود اقدام به خرید اوراق نماید، با پرداخت ما به التفاوت سود روزهای گذشته (از ابتدای دوره تا زمان خرید اوراق)، در پایان دوره سود کل دوره به حساب وی واریز خواهد شد.

۷- تمامی اوراق از قابلیت نقد شوندگی برخوردارند؛ به نحوی که بازارگردان اواراق موظف است تا تمامی سفارش‌های فروش به مبلغ اسمی را در هر روز خریداری نماید.

۸- حداقل مدتی که نیاز است به دریافت سود سرمایه‌گذار در معامله اوراق منجر شود، چها روز از زمان خرید تا فروش اوراق است. به عبارتی اگر اوراق خریداری شده را زودتر از سه روز به فروش برسد، سود حاصل از فروش آن از کارمزد معاملات کمتر می‌شود و در واقع بازده منفی خواهد داشت.

۹- با توجه به آئین‌نامه اجرایی قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت، دارندگان اوراق به نسبت قیمت اسمی و مدت زمان مشارکت، در سود حاصل از اجرای طرح‌های مربوطه سهیم هستند.،

۱۰- با فروش اوراق مشارکت رابطه وکیل و موکل بین ناشر و خریدار اوراق محقق می‌شود (در واقع ناشر به وکالت از طرف خریداران اوراق می‌تواند نسبت به مصرف وجوه حاصل از فروش اوراق به منظور اجرای طرح و خرید و فروش هرگونه کالا، خدمت و دارایی مربوط به طرح اقدام نماید. ، انتقال اوراق به رابطه وکالت خدشه وارد نمی‌کند و این رابطه تا سررسید اوراق بین ناشر و دارندگان اوراق نافذ و معتبر است

۱۱- اوراق مشارکت به عنوان وثیقه طرف‌های معامله در قراردادهای مربوط به وزارتخانه‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی، شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی پذیرفته می‌شود.

چنانچه بیان شد جذابیت اوراق مشارکت در قیاس با انواع اوراق بهادار همچون سهام، تضمین پرداخت سود و بدون ریسک بودن آن است؛


منابع:

وبسایت باشگاه bashgah.com

دانشنامه آزاد ویکی پدیا

وبسایت سازمان بورس و اوراق بهادار

 

 

مطالب مرتبط با این نوشته