تجارت الکترونیک
 

در سه بخش پیشین به مهم‌ترین و رایج‌ترین انواع تجارت الکترونیک پرداختم. در این بخش به صورت مختصر به دیگر انواع تجارت الکترونیک می‌پردازم. با ایران بانکر همراه باشید.

الف) تجارت c2b

تجارت c2b یا همان تجارت بین مشتری و شرکت  مدلی از تجارت الکترونیک است که در آن مشتریان یا همان افراد ارزش ایجاد می‌کنند و در مقابل شرکت‌ها مصرف‌کننده‌ی این ارزش هستند. به عنوان نمونه زمانی که مشتری ایده‌ی مفیدی در مورد توسعه‌ی یک محصول جدید می‌دهد، در حقیقت وی ایجاد ارزش کرده است. این اصطلاح علاوه بر این، در مورد مدل حراج معکوس یا جمع‌آوری تقاضا نیز استفاده می‌گردد. در مدل اخیر خریداران همان مشتریان قیمت‌های مد نظر خود را برای یک کالا یا سرویس خاص پیشنهاد می‌دهند و وب‌سایتی که با این مدلِ بازاریابی کار می‌کند، این تقاضاها را جمع‌آوری کرده و به فروشندگان شرکت‌کننده در وب‌سایت ارائه می‌دهد.

ب) تجارت b2g

تجارت b2g یا همان تچارت الکترونیک بین شرکت و دولت این نوع بازاریابی برگرفته از مدل b2b است و اغلب اشاره به بازاریابی بخش عمومی دارد که در آن محصولات و خدمات از طریق تکنیک‌های ارتباطی بازاریابی یکپارچه به سطوح مختلف دولت فروخته می‌شوند. این تکنیک‌ها شامل مواردی مانند برندسازی، ارتباطات بازاریابی، تبلیغات و ارتباطات مبتنی بر وب می‌باشند. نمونه‌ای از تجارت بین شرکت و دولت پیمانکارانی هستند که در مناقصه‌های برگزار شده از جانب دولت برگزیده شده و در موضوعات مختلف به دولت کالا یا خدمت ارائه می‌کنند.

تجارت الکترونیک

ج) تجارت g2b

اصطلاح g2b اشاره به ارتباط متقابل بین دولت و شرکت‌های تجاری دارد که در آن هدف ارائه‌ی اطلاعات تجاری و پیشنهاداتی در مورد بهترین عملکرد در زمینه‌ی تجارت الکترونیک است. در این مدل تجارت، دولت‌ها برای برقراری ارتباط با شرکت‌های تجاری وب‌سایت‌هایی را طراحی می‌کنند و در این وب‌سایت‌ها اطلاعات مربوط به مزایده‌ها، مناقصه‌ها و … را قرار می‌دهند.

د) تجارت g2c

تجارت g2c به معنی تجارت بین دولت و شهروندان است. هدف تجارت بین دولت و شهروندان ارائه‌ی خدمات مختلف در زمینه‌ی ICT یا همان فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات به شهروندان به شیوه‌ای اقتصادی و مؤثر است. گذشته از این G2C با این هدف پیاده‌سازی می‌شود تا با استفاده از فن‌آوری، ارتباط بین دولت و شهروندان را تقویت نماید. روش‌های مختلفی برای پیاده‌سازی این نوع بازاریابی وجود دارد. ارتباط دوطرفه به شهروندان این امکان را می‌دهد تا به صورت مستقیم با مدیران دولتی در ارتباط باشند و بتوانند به صورت الکترونیک در نظرسنجی‌ها و رأی‌گیری‌ها شرکت نمایند. به علاوه وب‌سایت‌هایی که دولت در این راستا ایجاد می‌نماید امکان ثبت گستره‌ی وسیعی از اطلاعات از مزایدات اموال دولتی گرفته تا ثبت تاریخ تولد را پوشش می‌دهند.

ه) تجارت g2g

تجارت G2G تجارتی است بین دو واحد دولتی. از این اصطلاح در مورد تبادل اطلاعات، روابط تجاری و … بین واحدهای دولتی استفاده می‌گردد. همچنین تجارت بین دولت و دولت در مواردی کاربرد دارد که یک دولت به دیگر دولت‌های متحد خود ارائه‌ی خدمت می‌کند.

بخش اول: تجارت c2c

بخش دوم: تجارت b2b

بخش سوم: تجارت b2c

 

*ترجمه و گردآوری: آرش شمسی

منابع:

techtarget

webmarketingpros

Wikipedia

 

 

 

 

مطالب مرتبط با این نوشته