تجارت b2b
 

در بخش اول از انواع تجارت الکترونیک، به تجارت الکترونیک c2c پرداختم و، چنان‌که در بخش اول گفتم، در بخش دوم به تجارت b2b خواهم پرداخت. با ایران بانکر همراه باشید.

تجارت الکترونیک b2b

تجارت b2b در واقع و به طور ساده به برخی فعالیت‌ها و تکنیک‌ها اشاره دارد که شرکت‌ها با استفاده از آن‌ها خدمات و یا محصولات خود را به دیگر شرکت‌ها می‌فروشند. b2b خلاصه شده‌ی عبارت Business-to-Business بوده و در کل به معنای فعالیت تجاری میان دو شرکت است.

در واقع همان‌طور که در تجارت c2c این خودِ مصرف‌کننده‌ها بودند که اجناس، کالاها و خدمات را میان خود خرید و فروش می‌کردند، در تجارت b2b نیز این خود شرکت‌ها یا فروشندگان هستند که میان خود خدمات و یا محصولات را خرید و فروش می‌کنند. تجارت b2b، عموماً میان عمده‌فروشان صورت می‌پذیرد.

برای مثال خرید برخی محصولات اولیه از یک شرکت توسط شرکتی دیگر، نوعی تجارت b2b است. این خریدها عموماً از طریق وب‌سایت‌های واسطه صورت می‌پذیرند. یعنی، چنان‌که در بخش پیشین گفتم، همان‌گونه که تجارت c2c از طریق برخی وب‌سایت‌ها وب‌سایت eBay صورت می‌پذیرند، برخی وب‌سایت‌ها نیز همچون وب‌سایت Alibaba نقش واسطه برای تجارت b2b را بر عهده دارند و اصطلاحاً اینگونه می‌گویند که وب‌سایت مورد نظر مبتنی بر تجارت b2b است.

تجارت b2b

برخی تفاوت‌های تجارت b2b با b2c

من در بخش بعدی در باب تجارت b2c صحبت خواهم کرد. اما همین‌ فروش محصولات از طریق شرکت‌ها و کسب و کارها به مردم و مصرف کنندگان عادی تجارت b2c نام دارد. چنان که مشخص است در تجارت b2c محبوبیت یک محصول و میزان استقبالی که از آن می‌شود از درجه‌ی اهمیت بالایی برخوردار است. اما در تجارت b2b این موضوع در اولویت چندم قرار دارد  و آن چه که مهم است بیشتر سود بالقوه‌ای‌ست که از راه فروش محصولات و یا خدمات عاید شرکت میگردد.

چنان که در بالا نیز اشاره کردم، b2b بیشتر به صورت عمده‌فروشی صورت می‌گیرد، این درحالی است که b2c بیشتر بر پایه‌ی خرده‌فروشی است.

ادامه دارد…

بخش اول: تجارت الکترونیک c2c

بخش سوم: تجارت الکترونیک b2c

بخش چهارم

 

ترجمه و گردآوری: آرش شمسی

منابع:

brafton

investopedia

 

مطالب مرتبط با این نوشته