امروزه در تمامی سطوح زندگی انسان‌ها تکنولوژی تأثیری پررنگ دارد. این سخن در باب تجارت و بازاریابی نیز صادق است. پیش‌تر در ایران بانکر، در باب انواع بازاریابی بحث کرده‌ایم. این بار قصدِ آن داریم تا در باب انواع تجارت الکترونیک صحبت کنیم. تجارت الکترونیک در دنیای تکنولوژیک امروز، یکی از پایه‌ای‌ترین و تأثیرگذارترین روش‌ها برای کسب درآمد و افزایش سرمایه است. ابتدا تعریفی مختصر از تجارت الکترونیک به دست می‌دهیم و سپس در این بخش به تجارت الکترونیک c2c  می‌پردازیم. در بخش‌های بعدی به دیگر انواع تجارت الکترونیک، همچون تجارت الکترونیک b2b، تجارت الکترونیک b2c، تجارت الکترونیک c2b و …، خواهیم پرداخت.

تعریف تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک به صورت ساده به تجارت‌هایی گفته می‌شود که از طریق اینترنت صورت می‌پذیرند. این تعریف، یک تعریف کلی و در عین حال ساده از تجارت الکترونیک است. اگر سلسله مطالب مربوط به انواع تجارت الکترونیک را دنبال کنید، بیش‌تر با این مفهوم آشنا خواهید شد.

تجارت الکترونیک c2c

تجارت الکترونیک c2c

تجارت الکترونیک c2c به تجارت مشتری به مشتری و یا مصرف کننده به مصرف کننده گفته می‌شود. c2c خلاصه شده‌ی عبارت Costumer-to- Costumer است.

برای آشنایی بیشتر با تجارت c2c می‌توانم مثالی بزنم. احتمالاً شما با سایت (و یا اپلیکیشن) آگهی دیوار و یا شیپور آشنایی دارید. این دو وب‌سایت به نوعی و با اندکی اغماض نمونه‌هایی از تجارت الکترونیک c2c هستند. در این دو وب‌سایت خودِ مصرف کننده‌ها، که همان مردم باشند، اجناس و کالاها را به دیگر مصرف‌کننده‌ها، یعی سایر مردم، می‌فروشند. در واقع یکی از عمده‌ترین اهداف تجارت الکترونیک c2c این است که خودِ مصرف‌کنندگان قادر به یافتن یکدیگر باشند و بتوانند اجناس و کالاهای یکدیگر را خریداری کنند. تجارت الکترونیک c2c موجب ایجاد رقابت در میان مصرف کنندگان می‌شود و افزون بر این بستری فراهم می‌کند که  هریک از مصرف‌کنندگان بتوانند به سهولت یکدیگر را پیدا کنند.

تجارت الکترونیک c2c

eBay و Amazon همچون دو نمونه‌ی تجارت الکترونیک c2c

تجارت الکترونیک  c2c در آمریکا توسط وب‌سایت eBay رونق گرفت. وب‌سایت eBay، یک وب‌سایت حراج آنلاین بوده و از سال ۱۹۹۵ تاکنون به طور پیوسته در تجارت الکترونیک c2c فعالیت داشته است. البته می‌توان وب‌سایت eBay را یکی از وب‌سایت‌های موفق در زمینه‌ی تجارت الکترونیک c2c به شمار آورد. نحوه‌ی استفاده از این وب‌سایت نیز بسیار آسان می‌باشد. هر یک از شهروندان می‌توانند با ثبت‌نام در این وب‌سایت اقدام به خرید و فروش کالاها کنند. نکته‌ی مثبتی که در خصوص وب‌سایت eBay و دیگر وب‌سایت‌های مبتنی بر تجارت الکترونیک c2c وجود دارد استفاده‌ی آن‌ها از درگاه پرداخت امن پی‌پال Paypal)) است. درگاه پرداخت پی‌پال از امنیت بالایی برخوردار بوده و می‌تواند موجب کاهش ریسک روند پرداخت شود.

تجارت الکترونیک c2c

وب‌سایت آمازون نیز، که در ابتدا تنها یک وب‌سایت برای فروش کتاب بود، بعد‌ها توانست خود را در زمره‌ی وب‌سایت‌های بر پایه‌ی تجارت الکترونیک c2c قرار دهد و البته به موفقیت نیز دست یابد. وب‌سایت آمازون تنها بر پایه‌ی c2c نیست اما در این زمینه نیز فعالیت می‌کند.

وب‌سایت‌هایی که بر پایه‌ی تجارت الکترونیک c2c فعالیت می‌کنند اغلب از طریق مبالغی که شهروندان برای درج آگهی در وب‌سایت پرداخت می‌کنند درآمد حاصل می‌نمایند. ذکر این نکته لازم است که وب‌سایت‌های این‌چنینی عموماً فقط یک واسطه هستند و نظارتی بر کیفیت محصولات معرفی شده ندارند.

در بخش دوم، به تجارت الکترونیک b2b خواهیم پرداخت.

 

بخش دوم: تجارت b2b

بخش سوم: تجارت b2c

بخش چهارم

ترجمه و گردآوری: آرش شمسی

منابع:

businessnewsdaily

investopedia

مطالب مرتبط با این نوشته