موارد انسداد حساب بانکی
 

به طور کل انسداد حساب بانکی به معنی بازداشت وجوه و ارائه‌ی اطلاعات به مراجع قانونی است. اصلی ترین موضوعی که می بایست درباره ی انسداد حساب بانکی رعایت کنید این است که حتما باید فرایندهای قانونی لازم برای این منظور را رعایت کنید. رعایت این مورد ضروری است.

انسداد حساب بانکی نیازمند رعایت چند سری موارد کلی به منظور قانونی و درست انجام شدن این ماجرا می باشد. اطلاعاتی مانند چگونگی انسداد حساب بانکی و شرایط لازم جهت مسدود کردن حساب بانکی را در این مقاله مطالعه خواهید کرد.

انسداد حساب بانکی چیست؟

به طور کل انسداد حساب بانکی به معنی بازداشت وجوه و ارائه‌ی اطلاعات به مراجع قانونی است. اصلی ترین موضوعی که می بایست درباره ی انسداد حساب بانکی رعایت کنید این است که حتما باید فرایندهای قانونی لازم برای این منظور را رعایت کنید. رعایت این مورد ضروری است. ابتدا باید از طریق مراجع قانونی درخواست خود مبنی بر انسداد حساب بانکی را ارایه کرده و سپس پیگیری های لازم را انجام دهید. انسداد حساب بانکی به طور کل برای تمامی مدل های مختلف حساب های بانکی قابل پیگیری است.

به عنوان مثال انسداد حساب های مشترک باید در ابتدا با پیگیری های قانونی و سپس توسط بانک صورت گیرد. نکته ای که باید درباره ی انسداد این قبیل حساب ها بدانید این است که فرایند و نحوه‌ی انسداد آن ها نیز مانند حساب های شخصی صورت می گیرد؛ یعنی کل حساب مسدود می‌شود . قانون در این زمینه پیش بینی های لازم را انجام داده است. در صورتی که در حساب های بانکی مشترک افرادی وجود داشته باشند که در دستور انسداد ذکر نشده باشند؛ یعنی شکایتی از آن ها صورت نگرفته باشد، میزان اعتبار مربوط به این فرد در حساب نگه داری شده و قابل پرداخت به او می‌باشد.

درصورتی که دستور انسداد حساب بانکی توسط مراجع قانونی صادر شود، مرحله‌ی بعدی ارسال درخواست انسداد حساب بانکی به بانک است. این مرحله توسط مراجع قانونی به بانک صورت می‌گیرد. پس از این مرحله پیگیری های لازم توسط بانک صورت می‌گیرد و نسبت به انسداد حساب بانکی مورد نظر اقدام می‌شود.

بیشتر بخوانید: نکات استفاده از سفته؛ چگونه با چشمانی باز سفته ارائه کنیم؟

انسداد حساب های جاری بانک های خصوصی و دولتی تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به چه شکل انجام می‌شود؟

انسداد حساب های جاری بانک های تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیازمند پیگیری قانونی است. این فرایند ها شامل:

  • تقاضای مشتری
  • پیگیری توسط مراجع مربوطه قضایی
  • انسداد حساب بانکی توسط بانک مربوطه

نکته ای که در این موارد می‌بایست بدانید این است که این فرایندها باید کاملا قانونی و به ترتیب صورت گیرد. از طرفی درمورد گزینه ی اول باید این موضوع را بدانید که تقاضای انسداد حساب بانکی می‌بایست توسط خود شخص صورت گیرد تا مراجع قضایی صحت درخواست موردنظر را تایید کنند.

از طرفی نوعی انسداد حساب بانکی وجود دارد که خود فرد خواهان مسدود کردن حساب خود است.

در این قسمت فرد باید شخصا درخواست انسداد حساب بانکی را انجام دهد و درصورت وجود دسته چک، مابقی چک های مصرف نشده را به بانک موردنظر برگرداند. در غیر این صورت صرفا اظهار مشتری مبنی بر سرقت دسته چک وی و یا مفقود شدن آن دلیل قانع کننده‌ برای انسداد حساب بانکی مورد نظر توسط شعبه‌ی مربوطه بانکی نیست. در این شرایط بانک حساب موردنظر را راکد تلقی کرده و آن را مسدود نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: خرید وام؛ همه چیز درمورد خرید وام به صورت فوری

دلایل انسداد حساب بانکی چیست؟

همان طور که در ابتدا نیز به آن اشاره شده است، انسداد حساب بانکی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی نیازمند طی کردن فرایندهای مربوط به آن است. دلایل مختلفی برای انسداد حساب بانکی وجود دارد.

دلایل انسداد حساب های بانکی

دلایل انسداد حساب های بانکی

  1. انسداد حساب بانکی از طریق چک:

ابتدایی ترین اقدام برای انسداد حساب بانکی از طریق چک این است که درخواست خود را از طریق مراجع قانونی پیگیری کنید.

موضوعی که در این زمینه قابل توجه است این می‌باشد که فرد شاکی می تواند از این طریق نسبت به حساب های اشخاص حقیقی یا حقوقی اقدام کرده و برای این موضوع از طریق مراجع قانونی نسبت به جذب موجودی حساب مورد نظر پیگیری های لازم را انجام دهد. حتی می‌توان از اطلاعات حساب فرد موردنظر از طریق مراجع قانونی باخبر شد؛ اصلی ترین موضوع برای رسیدن به این اهداف، پیگیری از طریق مراجع قانونی است.

از طرفی یکی از اصلی ترین بخش ها برای پیگیری انسداد حساب بانکی، بانک موردنظر می‌باشد. در این زمینه فرایند انجام کار به مراتب کمی آسان تر از مراجع قانونی است. دلیل آن نیز کاملا مشخص است. پیگیری انسداد حساب بانکی توسط بانک مربوطه به دستور دادگستری و دستور مستقیم قاضی مربوطه صورت می‌گیرد؛ به همین دلیل بانک ها نیز ناگزیر به انجام دستورات هستند و پیگیری های موردنظر سریع تر صورت می‌گیرد.

افرادی که اقدام به کشیدن چک بلامحل می‌کنند و سپس به این دلیل حساب آن ها مسدود می‌شود، مراجع قانونی جریمه های سنگینی را برای این افراد در نظر می‌گیرد.

به عنوان مثال محرومیت هفت ساله از فعالیت های بانکی از تاریخ آخرین چک که برگشت خورده، یکی از جریمه های سنگینی است که در انتظار صاحبان حساب مسدود شده به دلیل چک بی محل است.

  1. مسدود شدن حساب به دلیل ضمانت وام:

یکی از دلایل انسداد حساب بانکی، ضمانت وام است. این موضوع باعث شده تا افراد بسیار زیادی به دلیل ضمانت وام افراد متقاضی با مشکل روبرو شوند. به همین دلیل افراد بسیار کمی را می‌توان یافت که ضمانت وام فردی را برعهده گیرند. این افراد ضامن پس از عدم پرداخت وام توسط فرد متقاضی بر این باورند که می بایست اقساط وام را شخصا پرداخت کنند؛ اما به هیچ وجه این طور نیست. مطابق قانون ۷۰۹ قانون مدنی ضامن حق رجوع با مظنون عنه را ندارد، مگر پس از ادای دین.

منظور قانون گذار این است که فرد پس از پرداخت دینی که بر عهده گرفته است می‌تواند به فرد متقاضی وام رجوع کرده و نسبت به دریافت حق خود اقدام کنند. فرد متقاضی به مقدار حقی که فرد ضامن پرداخت کرده است به وی چک یا سفته می‌دهد و خیال فرد ضامن را نسبت به بازپرداخت این اقساط یا دیگر تعهدات خود راحت می‌کند و از انسداد حساب بانکی خود جلوگیری می‌کند.

مطالب مرتبط با این نوشته