اقتصاد آمریکا
 

سرمایه‌گذاران در سهام با استناد به روزنامه‌ی وال استریت متوجه علل عمده‌ای برای نگرانی پیرامون دورنمای وضعیت اقتصاد آمریکا شده‌اند. چهار مشکل عمده در این باره عبارتند از: محدودیت‌های تاریخی برای رشد، بار بدهی‌ها، سرمایه‌گذاری پایین و نیروی کار پیر.

۱- محدودیت‌های رشد در اقتصاد آمریکا

تاریخ نشان می‌دهد که رشد اقتصادی معمولاً در مراحل نخستین یک چرخه‌ی اقتصادی شتاب می‌گیرد. سیاست‌های مقررات‌زدایی و کاهش مالیات ترامپ، چنان‌چه به صورت قانون درآیند، دستیابی به هدف او را برای ۳ تا ۴ درصد رشد تولید ناخالص داخلی، آن هم در این مرحله‌ی متأخر از چرخه‌ی اقتصادی، با شکست مواجه خواهند ساخت. در حقیقت بنا به اظهارنظر صندوق بین‌المللی پول در روزنامه‌ی خود، از حدود سال ۱۹۸۰ نمونه‌های اندکی بوده‌اند که در آن‌ها اقتصادهای پیشرفته قادر به افزایش نرخ‌های رشد سالیانه بوده‌اند. علاوه بر این بسیاری از  این نمونه‌های اندک، در حدود سال ۱۹۹۰ و در طی دوره‌ی بازسازی پس از رکود اقتصادی و در پس‌زمینه‌ی رشد چشمگیر جهانی اتفاق افتاده‌اند.

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

اقتصاد آمریکا

۲- بار بدهی‌ها در اقتصاد آمریکا

بدهی ناخالص عمومی ایالات متحده برای افزایش از نرخ ۱۰۶ درصد تولید ناخالص داخلی در حال حاضر به ۱۱۷ درصد در دهه‌ی پیش رو برنامه‌ریزی شده است. این امر می‌تواند رشد اقتصادی را نابود کرده و وام‌دهی خصوصی را مختل نماید. الزام عمومی در مورد کاهش بودجه‌ی فدرال در ایالت واشنگتن به کاهش رشد بدهی‌های فدرال و ایجاد مانع بر سر افزایش این بدهی‌ها کمک خواهد کرد. به هر صورت تمام این مسائل در تضاد با طرح توسعه‌ی ترامپ برای به تحلیل بردن زیرساخت‌هاست. در این میان، سطوح بالای بدهی مشتریان ممکن است مانعی برای کاهش هزینه‌های شخصی افراد ایجاد نماید.

اقتصاد آمریکا

۳- سرمایه‌گذاری پایین در اقتصاد آمریکا

اقتصاد آمریکا در حال حاضر به سبب نرخ پایین سرمایه‌گذاری‌ و همچنین نرخ پایین بهره‌وری فشار بسیاری را تحمل می‌کند. این عامل چشم‌انداز رشد را در آینده با محدودیت مواجه می‌سازد.

اقتصاد آمریکا

۴- نیروی کار پیر در اقتصاد آمریکا

بخشی از رشد اقتصادی در حالت عادی به توسعه‌ی نیروی کار بستگی دارد. این در حالی است که نیروی کار در آمریکا پیر است و رشد جمعیت در این کشور کند. علاوه بر این موارد برنامه‌ی ترامپ در مورد کاهش مهاجرپذیری می‌تواند این مشکل را تشدید نماید. در حقیقت گسترش نیروی بازار و بهره‌وری بالاتر کلیدهای دستیابی به رشد تولید ناخالص داخلی، در مطالعات صندوق بین‌المللی پول در ارتباط با اقتصادهای پیشرفته، شناخته شده‌اند.

بر اساس اظهار نظر سایت بارون توسعه‌ی اقتصادی حال حاضر آمریکا که از جولای ۲۰۰۹ آغاز شده است، سومین توسعه‌ی بلندمدت از حدود اواخر سال ۱۹۴۰ است. طولانی‌ترین دوره‌ی توسعه‌ی اقتصادی که ۱۰ سال به طول انجامید در حدود سال ۱۹۹۰ اتفاق افتاد. توسعه‌ی اقتصادی حال حاضر آمریکا کندترین توسعه در قرن جدید است و میانگین رشد ناخالص داخلی آن تنها ۱٫۲ درصد در سال بوده است. اگرچه سایت بارون اضافه می‌کند که مدت زمان طولانی‌تر برای دوره‌ی توسعه‌ی اقتصادی بدین معناست که مجموع افزایش در تولید ناخالص داخلی آمریکا از توسعه‌ی دوره‌ی پیشین، که حدود ۶ سال طول کشید، فراتر می‌رود.

در این میان برخی تحقیقات نشان می‌دهند که ممکن است توسعه‌ی اقتصادی کنونی بتواند برای دو سال آینده نیز ادامه پیدا کند. کارستن والگرین، اقتصاددان و دستیار در تحقیقات کاربردی کلان جهانی، اظهار می‌دارد که رکود اقتصادی معمولاً ۵ سال پس از رسیدن حاشیه‌ی سود شرکت‌های غیر مالی به اوج، در طی دوره‌ی توسعه‌ی اقتصادی، اتفاق می‌افتد. سایت بارون گزارش می‌دهد که این اوج حاشیه‌ی سودِ شرکت‌های غیرمالی، در سه چهارم پایانی سال ۲۰۱۴ اتفاق افتاده است. سایت بارون در یک یادداشت خوشبینانه اظهار می‌کند که، سرعت ثابت و آرام تعیین شده برای توسعه‌ی اقتصادی آمریکا ممکن است آن را حتی تا سال ۲۰۲۰ ادامه‌دار نماید.

ترجمه: آرش شمسی

منبع: Investopedia

مطالب مرتبط با این نوشته