تسهیلات اشتغال
 

بهزاد نیک‌خواه  در مورد آخرین وضعیت نرخ تسهیلات و نحوه ارائه تسهیلات بانک کشاورزی به کشاورزان به ویژه با آغاز سال زراعی ۹۷-۹۶، اظهار داشت: یکی از تسهیلاتی که به راحتی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد، عقود مرابحه یا مشارکت مدنی است که برای تأمین هزینه‌های جاری زراعی، باغبانی و تأمین نهاده‌هایی از جمله کود، سم، بذر و دستمزد کارگران است.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان سالی یک بار محصول کشت می‌کنند، خاطرنشان کرد: بازپرداخت این تسهیلات با سود ۱۸ درصد و مدت زمان یک سال در نظر گرفته می‌شود که البته برای مرغداری‌های گوشتی دوره بازپرداخت بسته به دوره پرورش بین ۴ تا ۶ ماه در نظر گرفته می‌شود.

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

۱۴٫۵ درصد، نرخ تسهیلات کشاورزی

مدیرکل اعتبارات و هدایت سرمایه‌گذاری بانک کشاورزی همچنین به این نکته اشاره کرد که برای کاهش قیمت تمام شده محصولات صادراتی کشاورزی از جمله زعفران، کشمش، پسته و خرما از منابع صندوق توسعه ملی با سود نرخ سود ۱۱ درصد استفاده می‌شود که این بودجه را با منابع بانک کشاورزی تلفیق کرده و با سود ۱۴٫۵ درصد در اختیار صادرکنندگان قرار می‌دهیم.

تسهیلات اشتغال

یارانه ۲ تا ۵ درصدی برای تسهیلات اشتغال فراگیر

نیک‌خواه همچنین به ارائه تسهیلات در قالب طرح اشتغال فراگیر اشاره کرد و گفت: هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای این طرح اختصاص داده شده که صد میلیارد ریال آن در قالب مشوق صادراتی است و هزار میلیارد ریال دیگر نیز از منابع این بانک برای تسهیلات اشتغال فراگیر در نظر گرفته شده که ۲ تا ۵ درصد مشمول یارانه می‌شود.

وی همچنین بر این نکته تأکید کرد که از آنجایی که طرح‌های توسعه کشت گلخانه، پرورش ماهی در قفس، مکانیزاسیون و بذور اصلاح شده در اولویت وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد نرخ تسهیلات برای این موارد ۱۵ درصد محاسبه می‌شود و ۳ درصد از محل منابع بانک کشاورزی به صورت یارانه اختصاص می‌یابد.

 

اجرایی شدن تسهیلات اشتغال پایدار روستایی از دو ماه آینده

مدیرکل اعتبارات و هدایت سرمایه‌گذاری بانک کشاورزی همچنین از نهایی شدن طرح اشتغال پایدار روستایی که توسط مجلس پیگیری می‌شود خبر داد و گفت: جلسات اصلاح آیین‌نامه‌های اجرایی این طرح در حال طی شدن است که ۴ بانک کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید تسهیلات آن را ارائه می‌کنند.

نیک‌خواه اظهار امیدواری کرد که تا دو ماه آینده تسهیلات اشتغال پایدار روستایی برای ایجاد صنایع تبدیلی در مناطق محروم و روستایی اجرایی شود چرا که ۱٫۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی به این طرح اختصاص داده شده که معادل ریالی آ‌ن اختصاص خواهد داد.

۴۲۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک کشاورزی در سال ۹۶

وی در پایان به آمار ارائه تسهیلات ارائه شده به طرح‌های کشاورزی از سوی بانک کشاورزی در سال ۹۵ اشاره کرد و افزود: ۳۳۴ هزار میلیارد ریال در سال ۹۵ از سوی این بانک در قالب تسهیلات پرداخت شده که پیش‌بینی می‌کنیم، این رقم تا پایان سال ۹۶ به ۴۲۰ هزار میلیارد ریال برسد.

0/5 ( 0 نظر )

مطالب مرتبط با این نوشته