ضامن
 

آیا بانک می تواند بدون اجازه ضامن از حسابش برداشت کند

آیا بانک می تواند بدون اجازه ضامن از حسابش برداشت کند سوالی است که شاید برای خیلی از مردم ایجاد شود،در این پست بصورت مفصل به این سوال مهم پاسخ خواهیم داد.بخش اعظمی از پرونده های دستگاه قضایی کشورمان مربوط به بانک ها و موسسات مالی می باشد که در آنها تسهیلات پرداختی به مشتریان به حالت معوق تبدیل شده و وام گیرنده توانایی بازپرداخت اقساط تسهیلات خود را ندارد.این آمار بالاخص در شرایط رکود اقتصادی بیشتر از قبل می شود.اما دغدغه اصلی افرادی که در بانک ضامن می شوند اینست که اگر وام گیرنده اقساط تسهیلات خود را پرداخت نکند چه اتفاثی برای آنها می افتد. آیا بانک می تواند بدون اجازه ضامن از حسابشان برداشت کند؟ برای پاسخ این سوال نیاز است ابتدا نهادها و مراجع ذیصلاح که توانایی بازداشت و برداشت از حساب را دارند بشناسیم بنابراین مطلب زیر را مطالعه نمایید.

ضامن

جهت مشاوره با کارشناسان ایران بانکر کلیک کنید

مراجع ذیصلاح جهت انسداد و یا برداشت از حساب

  • طبق قانون 4 مرجع ذیل صلاحیت دستور توقیف و یا برداشت از حساب مشتریان بانکی را دارند.
  • 1-مراجع قضایی
  • 2-اجرائیات اداره ثبت اسناد و املاک
  • 3-تامین اجتماعی
  • 4-اداره مالیاتی

در هر یک از این 4 مورد بانک می تواند(ملزم می باشد) حساب مشتری را مسدود و یا از موجودی آن برداشت نماید. اما در بسیاری از موارد اتفاق می افتد که بانکها بدون داشتن دستور از مراجع ذیصلاح و همچنین دستور مشتری از حساب ایشان برداشت می نمایند و بابت اقساط تسهیلات وام گیرنده پرداخت می نمایند.حال سوال اینجاست آیا بانک می تواند بدون اجازه ضامن از حسابش برداشت کند؟ در این حالت باید به زمان پرداخت تسهیلات و امضاء ضامن و وام گیرنده پای قرارداد های تسهیلات رجوع کنیم.

معمولاً اغلب بانک ها و موسسات مالی در فرم های قرارداد تسهیلاتی خود اقدام به درج بندهایی می نمایند که در آنها ضامن و وام گیرنده به بانک اجازه میدهند از حسابشان برداشت شود. در هنگام امضاء قرارداد ها نیز معمولاً نه ضامن و نه وام گیرنده مواد قرارداد بانکی را مطالعه نمی کنند و آن را امضا می کنند. بنابراین در صورتی که شما ضامن شخصی باشید و ایشان اقساط تسهیلات خود را پرداخت ننماید طبق مجوزی که شما به بانک داده اید بانک می تواند از حساب شما برداشت نماید.

بنابراین بهتر است قبل از ضمانت شخصی ابتدا همه عواقب آن را بسنجید و سپس اقدام به ضمانت وام دیگران نمایید.

 

 

 

مطالب مرتبط با این نوشته