وظایف و نقش پول در اقتصاد

وظایف و نقش پول در اقتصاد

بدلیل مشکلات و معایب مبادلات کالا به کالا در زمان گذشته و عدم پاسخ به نیازهای اولیه در معاملات، جوامع نیازمند روشی برای تجارت بودند که احتیاجات ضروری خود را برطرف کنند.به همین دلیل پول اختراع شد اما اغلب ما بدون توجه به ماهیت و مفهوم پول و همچنین وظایف و نقش پول در اقتصاد از آن استفاده می کنیم در این مقاله سعی شده به صورت مختصر و مفید با مهمترین وظایف و نقش پول در اقتصاد آشنا شوید.

وظایف و نقش پول در اقتصاد

وظایف و نقش پول در اقتصاد

 نقش پول به عنوان وسیله و ابزار مبادله

در اکثر کشورها قیمت کالا ها و خدمات خود را بر مبنای واحد پول ارزش گذاری می کنند و مبادله کالاها و خدمات بر اساس دریافت مقدار معینی از پول صورت می پذیردبنابراین می توان گفت مهمترین نقش پول تسهیل مبادلات می باشد.

وظایف و نقش پول به عنوان معیار ارزش

دومین نقش پول در اقتصاد را می توان به مقایسه ارزش کالاها در مقابل یکدیگر دانست به عبارتی پول واحد سنجش ارزش یک کالا در برابر کالاهای دیگر می باشد

پول به عنوان وسیله حفظ ارزش

پول در صورتی می تواند دو نقش سابق خود را به خوبی ایفا کند که توانایی حفظ ارزش اقتصادی را در قالب خود داشته باشد،زیرا دارنده کالا و یا ارائه دهنده خدمات در صورتی حاضر است در ازای کالا و خدمات خود پول ذریافت نماید که بتواند با آن معادل ارزش کالا و یا خدمات خودش، کالا و خدمات دیگری را خرید نماید،در غیر اینصورت هیچ کس حاضر نمی شود در ازای کالا و یا خدماتش پول دریافت نماید.

بنابراین در صورتی که بانک ها،بازار کالا،سرمایه و همچنین سازمان سرمایه گذاری در یک جامعه استقرار یابد می توانیم شاهد حفظ ارزش پول باشیم چرا که سرمایه ها بصورت واقعی در جهت فعالیت اقتصادی و مولد به کار خواهد رفت و ثروت افراد و جامعه افزایش پیدا می کند و شاهد کاهش ارزش پول نخواهیم بود.

کاهش ارزش پول زمانی اتفاق می افتد که اقتصاد از مدار اصلی خود خارج شده باشد.هر وقت چنین اتفاقی رخ داد،بدانید که ربا و سفته بازی دامنگیر بانک ها،بازار سرمایه،بازار کار و یا دامنگیر بازار های مالی واسطه شده است.

وظایف و نقش پول در اقتصاد اسلامی:

در اقتصاد اسلامی به پول تنها دو اختیار داده شده است

1-توانایی انجام معاملات(شخص و روزمره تولیدی و تجاری)

2-توانایی نگهداری برای نیاز های احتیاطی

در نتیجه این دو وظیفه پول فقط شامل وسیله مبادله بودن و و واحد محاسباتی خواهد بود.

پیشنهاد می شود مقاله بانکداری اسلامی(بدون ربا) را مطالعه نمایید


منبع:نظام نوین بانکداری اسلامی نویسنده:عبدالعظیم شفیعی اردکانی

 

 

 

 

 


- - - - - - -
 •   نویسنده : فرشید محمدی        
 •   دیدگاه :        
 •   تاریخ : ۲۷-اردیبهشت-۹۵        
 •   بازدید : : 2,370
  فرشید محمدی مشاور مالی و بانکدار،کارشناس ارشد مدیریت مالی.

  نظر شما چيست ؟

  قبل از ارسال دیدگاه به سوال زیر پاسخ دهید.

  مطالب تصادفی

  دانلود همراه بانک

  • با به کارگیری خدمات "همراه بانک" مشتریان بانک می‌توانند به صورت شبانه‌روزی و با استفاده از تنها یک گوشی تلفن همراه، به اطلاعات حساب بانکی خود دسترسی یافته، به کارت/حساب دیگری در بانک سینا پول انتقال داده و هزینه قبوض خدمات شهری مثل آب، برق و تلفن را پرداخت نمایند.


   ::..دانلود ..::