مفهوم افزایش سرمایه و حق تقدم در بورس

معمولا پس از پیشنهاد هیئت مدیره و ارائه طرح توجیحی افزایش سرمایه و مشخص نمودن روش و محلی که مبلع حاصل از افزایش سرمایه قرار است در آن جا سرمایه گذاری شود،این افزایش به میزان مشخص،(مثلا 100%)به تصویب مجمع میرسد.

پس از آن این افزایش سرمایه در اختیار هیئیت مدیره قرار میگیرد و هیئت مدیره پس از طی مراحل قانونی و جلب رضایت سازمان بورس اقدام به ثبت این افزایش می نماید.

اصولا افزایش سرمایه به سه طریق امکان پذیر است که ابتدا آنها را نام برده و سپس در قسمت های بعدی توضیحات لازم را میاوریم:

1-افزایش سرمایه به روش جایزه .

2-افزایش سرمایه از محل آورده نقدی.

3-افزایش سرمایه به روش صرف سهام.

 • افزایش سرمایه به روش جایزه

همانطور که میدانیم،معمولا شرکت ها مقداری از سود سالیانه خود را در حساب اندوخته ذخیره مینمایند و در زمان مقضی با انتقال موجودی این حساب به حساب سرمایه و انتشار اوراق سهام جدید،سرمایه اسمی شرکت را افرایش می دهند و سپس اوراق سهام جدید را به نسبت سهام قبلی بین سهامداران توزیع میکنند.چون در این حالت سهام داران پولی بابت اوراق سهام جدید پرداخت نمی نمیاند،اصطلاحا به آن افزایش سرمایه به روش جایزه می گویند. در این حالت معمولا نسبت کاهش قیمت سهم،پس از افزایش کمی کمتر از،نسبت افزایش سرمایه است.

 • افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

زمانی که شرکت اندوخته ای جهت افزایش سرمایه در اختیار ندارد و جهت ایجاد نقدینگی قصد افزایش سرمایه را داشته باشد،می تواند از این روش برای افزایش سرمایه استفاده کند.(توضیح اینکه گاهی شرکت ها مقداری از مبلغ افزایش سرمایه را بصورت اندوخته دارند.ولی این مقدار برای افزایش مورد نظر کافی نیست،در این حالت شرکت می تواند،از روش اول و دوم همزمان مبلغ افزایش سرمایه را تامین کند.)

در این حالت شرکت به هر سهامدار به نسبت تعداد سهام قبلی امتیازی جهت خرید سهام جدید می دهد که اصطلاحا به آن حق تقدم می گویند.پس از ثبت افزایش به این روش برگه های حق تقدم به درس سهامداران ارسال می گردد.سهامداران پس از دریافت برگه های حق تقدم در صورت تمایل،مبلع اسمی سهام مطعلقه(که تعداد آن در برگه حق تقدم مشخص می شود)،را در مهلت مقرر به حساب شرکت واریز نموده و پس از مدتی (معمولا از یک تا چهار ماه)برگه های سهام جدید به سهامداران داده می شود.

در صورتی که سهامدار به هر علتی،مایل نباشد از امتیاز حق تقدم خویش استفاده کند،می تواند این امتیاز را به دیگری واگذار نماید.برای این کار میبایست با مراجعه به کارگزاری و تکمیل فرم درخواست فروش تقاضای فروش حق تقدم خود را بنماید.

 • افزایش سرمایه به روش صرف سهام

در این روش،شرکت سهام خود را به مبلغی بیش از قیمت اسمی و از طریق پذیره نویسی به فروش رسانده و تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی سهام را،به حساب اندوخته منتقل و یا در ازای آن سهام جدید،به سهامداران قبلی می دهد.یکی از دلایلی که اخیرا این روش نسبت به روش افزایش از طریق آورده بیشتر مورد توجه شرکت ها قرار گرفته،این است که در این روش شرکت مبلغ مورد نظر برای افزایش سرمایه را در مدت کمتری از طریق پذیره نویسی تامین می کند.بر خلاف روش آورده،که معمولا تامین مبلغ افزایش سرمایه تا آخرین روز های پایان مهلت استفاده از حق تقدم و همچنین به فروش رساندن حق تقدم های استفاده نشده،به طور می انجامد.


- - - - - - -
 •   نویسنده : محمد اسدی        
 •   دیدگاه :        
 •   تاریخ : ۳۰-مرداد-۹۵        
 •   بازدید : : 2,030

  2 نظر

  1. صدیق گفت:

   ( الَّذِينَ يَأْكُلُونَ الرِّبَا لَا يَقُومُونَ إِلَّا كَمَا يَقُومُ الَّذِي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطَانُ مِنَ الْمَسِّ ۚ ذَٰلِكَ بِأَنَّهُمْ قَالُوا إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبَا ۗ وَأَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَحَرَّمَ الرِّبَا ۚ فَمَن جَاءَهُ مَوْعِظَةٌ مِّن رَّبِّهِ فَانتَهَىٰ فَلَهُ مَا سَلَفَ وَأَمْرُهُ إِلَى اللَّهِ ۖ وَمَنْ عَادَ فَأُولَٰئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ ۖ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ )

   البقرة (۲۷۵) Al-Baqara

   کسانی که ربا می خورند(روز قیامت از گور) بر نمی خیزند؛ مگر مانند بر خاستن کسی که بر اثرتماس شیطان دیوانه شده (و نمی تواند تعادل خود را حفظ کند) این بدان سبب است که آنان گفتند: « همانا داد و ستد هم مثل ربا است» و در حالی که خدا داد و ستد را حلال کرده و ربا را حرام نموده است. پس همانا هر کس که از (جانب) پروردگارش پندی به او برسد، آنگاه (از ربا خواری) باز ایستاد، آنچه گذشته (و قبل از نزول حکم دریافت کرده است) از آن اوست. و کارش به خدا واگذار می شود، و کسی که (به ربا خواری) باز گردد، آنان اهل آتشند و در آن جاویدان خواهند بود.

  2. صدیق گفت:

   کارمزد=کلاه شرعی

  نظر شما چيست ؟

  قبل از ارسال دیدگاه به سوال زیر پاسخ دهید.

  مطالب تصادفی

  دانلود همراه بانک

  • با به کارگیری خدمات "همراه بانک" مشتریان بانک می‌توانند به صورت شبانه‌روزی و با استفاده از تنها یک گوشی تلفن همراه، به اطلاعات حساب بانکی خود دسترسی یافته، به کارت/حساب دیگری در بانک سینا پول انتقال داده و هزینه قبوض خدمات شهری مثل آب، برق و تلفن را پرداخت نمایند.


   ::..دانلود ..::