مطالبات بانکی چیست

یکی از مفاهیمی که در چند سال اخیر به شکل چشمگیری استفاده از آن زیاد شده است،مفهوم مطالبات و معوقات بانکی می باشد.در این مطلب شما می توانید با انواع دسته بندی های مطالبات بانکی،همچنین دلایل بوجود آمدنشان،تاثیر آنها بر اقتصاد و سیستم بانکداری آشنا شوید. مطالبات بانکی چیست ؟

 

مطالبات بانکی چیست

بانکها به عنوان واسطه در اقتصاد یک جامعه عمل می نمایند. بانک ها از طریق جذب سپرده های مشتریان(تجهیز منابع) و اعطای تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی(تخصیص منابع) فعالیت می کنند.

مطالبات معوق که در ادبیات بانکداری به عنوان مطالبات غیر جاری شناخته می شود نتیجه بروز ریسک اعتباری است.مسئولین بانکی و اقتصادی یک کشور همواره سعی می کنند ریسک اعتباری و مطالبات غیر جاری را به حداقل ممکن برسانند تا از ورشکستگی و پیامدهای منفی آن در امان باشند.لذا سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها باید در جهتی باشد که به کاهش ریسک اعتباری یک بانک کمک نماید.

 

انواع مطالبات بانکی

 • مطالبات جاری :به مطالباتی که از سررسید آنها بیش از دو ماه نگذشته باشد مطالبات جاری گویند.
 • مطالبات غیر جاری : که خود شامل مطالبات سررسید گذشته،معوق و مشکوک الوصول می باشد.

مطالبات سررسید گذشته :به مطالباتی که بیشتر از 2 ماه و کمتر از 6 ماه از سررسید آنها گذشته باشد مطالبات سررسید گذشته گویند.

مطالبات معوق :به مطالباتی که بیشتر از 6 ماه و کمتر از 18ماه از سررسید آنها گذشته باشد مطالبات معوق گویند.

مطالبات مشکوک الوصول:به مطالباتی که بیشتر از 18ماه از سررسید آنها گذشته باشد مطالبات مشکوک الوصول گفته می شود.

 

 • مطالبات سوخت شده:به مطالباتی گفته می شود که فارغ از تاریخ سررسید به دلایل مختلف از قبیل فوت، ورشکستگی بدهکار و یا دلایل دیگر قابل وصول نباشد و طبق ضوابط مربوط به مطالبات به عنوان مطالبات سوخت شده در نظر گرفته می شود.

یکی از راههای جلوگیری از سوخت شدن مطالبات از طریق فوت بدهکار بیمه عمر نمودن تسهیلات می باشد که منجر به کاهش ریسک اعتباری تسهیلات خواهد شد.

تاثیر مطالبات غیر جاری بر اقتصاد و بانکها

1-عدم تحقق درآمد های پیش بینی شده بانک ها و ایجاد اخلال در درآمدهای بانک.

2-در روند مدیریت نقدینگی اخلال بوجود می آید و ممکن است بانک ناچار به تامین مالی با سود های بالا گردد که مستقیماً بر سود و زیان بانک تاثیر می گذارد.

3-طبق اصول حسابداری بانکی،بانک موظف است برای مطالبات غیر جاری مبلغی به عنوان ذخیره مطالبات در حسابها نگهداری کند که این امر موجب عدم دسترسی سهامداران به مقداری از سودشان می شود.

4-هرچقدر مقدار مطالبات غیرجاری بیشتر باشد، مطالبات سوخت شده نیز بیشتر می شود.

مطالبات بانکی چیست+دسته بندی

عوامل تاثیر گذار بر رشد مطالبات غیر جاری

1-تحریم های بین المللی و رکود اقتصادی

2-ورود افراد غیر متخصص در تولید

3-عدم بررسی دقیق طرح های توجیهی

4-فساد اداری

5-عدم اعتبارسنجی صحیح مشتری

6-عدم مصرف تسهیلات در محل مورد نظر

7-عدم برخورد قاطع و جدی با بدهکاران بانکی که آنان را به عدم بازپرداخت در موعد مقرر تشویق می کند.

 

 


- - - - - - - -
 •   نویسنده : فرشید محمدی        
 •   دیدگاه :        
 •   تاریخ : ۱۳-مرداد-۹۵        
 •   بازدید : : 10,837
  فرشید محمدی مشاور مالی و بانکدار،کارشناس ارشد مدیریت مالی.

  2 نظر

  1. حمید گفت:

   باسلام اون بدبختهایی که قشر کم درامد هستن تا ریال اخرش با بالاترین رقم دیر کرد وصول مکنید حتی اگه بمیره هم نمیتونه فرار کنه ازپرداخت چون زمان گرفتن وام به چارمیخش میکشین ضامنهایی که میگیرید کامند پس چیه یا ودیعه هایی که میذاریم اون کسایی بانکها رو ورشکست میکنن که چند میلیارد وام میگیرن چند میلیون ودیعه میزارن اونهم اگه بزارن

  نظر شما چيست ؟

  قبل از ارسال دیدگاه به سوال زیر پاسخ دهید.

  مطالب تصادفی

  دانلود همراه بانک

  • با به کارگیری خدمات "همراه بانک" مشتریان بانک می‌توانند به صورت شبانه‌روزی و با استفاده از تنها یک گوشی تلفن همراه، به اطلاعات حساب بانکی خود دسترسی یافته، به کارت/حساب دیگری در بانک سینا پول انتقال داده و هزینه قبوض خدمات شهری مثل آب، برق و تلفن را پرداخت نمایند.


   ::..دانلود ..::