مارکتینگ یا بازاریابی چیست؟

مارکتینگ یا بازاریابی چیست؟

احتمالاً اولین مفهومی که با شنیدن مارکتینگ یا بازاریابی به ذهنمان خطور میکند فروش کالا یا خدمات باشد،اما این دیدگاه نمی تواند درست باشد زیرا فروش کالا یا خدمات بخش کوچکی از بازاریابی می باشد به عبارتی آخرین مرحله از بازاریابی فروش محصولات و کالا می باشد اما براستی مارکتینگ یا بازاریابی چیست؟ امروزه مفهوم بازاریابی بسیار وسیع و پیچیده می باشد.

بازاریابی به عنوان ترجمه لغت marketing می باشد که ابعاد وسیع و گسترده ای را در بر می گیرد ترجمه دیگر آن مدیریت بازار و بازارگردانی نیز می باشد.

بازاریابی طبق تعریف انجمن بازاریابی آمریکا به این شکل ارائه شده است: “”بازاریابی یک وظیفه سازمانی است که شامل مجموعه ای از فعالیت ها که برای خلق مبادله و ارائه ارزش به مشتریان و مدیریت ارتباط با مشتریان با هدف کسب سود برای شرکت و سهامداران آن انجام می شود“” تعریف دیگر بازاریابی: “”همه تلاش های نطام مند برای شناخت نظام بازار و اقدام مناسب نسبت به انواع تقاضاها با توجه به نظام ارزشی جامعه و هدف های سازمانی“”.

در تعریفی ساده تر می توان بازاریابی را این گونه بیان نمود:

 • شناسایی مشتریان،رقبا و کل بازار.
 • شناساندن کالاها و خدمات به مشتریان.
 • رضایت مشتریان و سازمان

در مدیریت بازاریابی نه تنها بازارهای هدف سود آور شناسایی و انتخاب می شوند بلکه حفظ،جذب و رشد آنها مورد توجه قرار می گیرد.

مارکتینگ یا بازاریابی چیست؟

مارکتینگ یا بازاریابی چیست؟

محورهای فعالیت بازاریابی

فعالیت های بازاریابی 3 محور اصلی را دنبال می کنند که لازم است ابتدا مشتریان(نیازها،خواسته ها و احساسات) آنها شناسایی گردد. در واقع نقطه آغاز فعالیت های بازاریابی درک نیازها و خواسته های مشتریان است که هدف آن تولید محصول و یا خدمتی است که رضایت آنها را فراهم آورد.باید توجه داشت در صورتی که شما می خواهید کالا یا خدمتی را ارائه و یا تولید کنید که در بازار وجود دارد برای موفقیت در این زمینه نیازمند فاکتور مهمی به نام مزیت رقابتی می باشید تا بتوانید در بازار رقابتی سهم خود را بدست بیاورید ایجاد مزیت رقابتی نیازمند مطالعات و تحقیقات بازار دارد و نوآوری در اراده خدمات بسیار می تواند تاثیر گذار باشد.

باید توجه داشت هدف نهایی اقدامات بازاریابی ایجاد حس رضایت در مشتری نسبت به محصول یا خدمات ارائه شده توسط برند شما می باشد.و وقتی مشتری راضی باشد نه تنها برای مشتری خوب است بلکه برای سازمان نیز بسیار مفید می باشد و علاوه بر ارتقا جایگاه آن برند در نهایت منجر به سود آوری و بالا رفتن ارزش برند شما می شود.

می توانید برای آگاهی از مفهوم برند مقاله ایران بانکر با عنوان “برند(Brand)چیست؟” را مطالعه نمایید/

مارکتینگ یا بازاریابی چیست؟

مارکتینگ یا بازاریابی چیست؟

 

 


- - - - - - -
 •   نویسنده : فرشید محمدی        
 •   دیدگاه :        
 •   تاریخ : ۰۶-خرداد-۹۵        
 •   بازدید : : 779
  فرشید محمدی مشاور مالی و بانکدار،کارشناس ارشد مدیریت مالی.

  نظر شما چيست ؟

  قبل از ارسال دیدگاه به سوال زیر پاسخ دهید.

  مطالب تصادفی

  دانلود همراه بانک

  • با به کارگیری خدمات "همراه بانک" مشتریان بانک می‌توانند به صورت شبانه‌روزی و با استفاده از تنها یک گوشی تلفن همراه، به اطلاعات حساب بانکی خود دسترسی یافته، به کارت/حساب دیگری در بانک سینا پول انتقال داده و هزینه قبوض خدمات شهری مثل آب، برق و تلفن را پرداخت نمایند.


   ::..دانلود ..::