قیمت گذاری مناسب

قیمت گذاری مناسب

قیمت به همراه ((محصول،مکان(توزیع)، و فعالیت های پیشبردی یکی از چهار پی(4P) آمیخته بازاریابی است.قیمت گذاری مناسب همراه با اجزایش در موفقیت یا شکست یک کسب و کار نقش دارد.قیمت های بسیار بالا درخواست ها و تقاضاهای مشتریان را کاهش می دهد و به رقبا اجازه می دهد که مشتریان را به سوی خود جلب کنند و در مقابل قیمت های بسیار پایین موجب فروش بیشتر  می شوند،اما حاشیه سود بر روی هر فروش را کاهش میدهد.اما قیمت گذاری مناسب چگونه است؟ چه قیمتی بسیار بالاست؟ و چه قیمتی بسیار پایین است؟ پاسخ این سوالات از طریق از طریق انگیزه ها و تحریکات افرادی که قیمت ها را تعیین می کنند و نیز به واسطه آنچه بازار می خواهد،تعیین می شود در این مقاله تعدادی از این اهداف ذکر می شوند.

1-حداکثر کردن سود:

این هدف ممکن است در بلند مدت یا کوتاه مدت به کار برده شود لزومی ندارد که قیمتها بالا بروند

2-حداکثر کردن واحد های فروش:

این هدف از جمله مسائل تولید کنندگان است و نیازمند حداکثر استفاده از ظرفیت خطوط تولید خود می باشند

3-بدست آوردن سهم بازار حاکم:

این هدف چندین مزیت استراتژیک ایجاد می کند

4-جلوگیری از ورود رقبا به بازار:

قیمت هایی که سبب سود نسبتاً کمی می شوند ،اغلب از ورود رقبا به بازار جلوگیری می کنند.

5-ایجاد درک از کیفیت برند و انحصاری بودن:

برخی افراد تصور میکنن محصولات ارزان قیمت،کالاهایی ارزان و بی کیفیت هستند و محصولات گران قیمت همیشه بهترین اند.

6-استراتژی کالای مشتری آور:

ایجاد ازدحام در فروشگاه از طریق تخفیف قیمت اقلام بسیار ضروری

 

استراتژی های قیمت گذاری

قیمت گذاری مناسب

قیمت گذاری مناسب

چند نمونه از استراتژی های قیمت گذاری وجود دارند که شما می توانید برای فروش محصول یا خدمتتان از این استراتژی ها استفاده کنید.

استراتژی قیمت گذاری با افزودن ضریب مخصوص سود به قیمت تمام شده:این نوع قیمت گذاری در بازارهای غیررقابتی پرکاربرد می باشد اگر محصول یا خدمت شما جزو این محصولاتی می باشند که رقیب ندارند می توانید هزینه(ثابت+متغیر) هر واحد را محاسبه نمایید و درصدی سود به آن اضافه نمایید این نوع قیمت گذاری در صنایع نظامی بسیار پرکاربرد می باشند.

استراتژی قیمت گذاری تبعیضی: در این روش برای محصولات جدید و لوکس بسیار پرکاربد می باشند برای مثال در هنگام ارائه تلفن های همراه جدید شرکت های بزرگ(اپل،سامسونگ،ال-جی،سونی و …)در ابتدا این محصولات قیمت بالایی دارند و بتدریج قیمت آنها کاهش پیدا میکند در ابتدای کار شرکت ها سود بالاتر را از مشتریان ثروتمند دریافت میکنند و پس از آن برای دیگر مشتریان قیمت را کاهش میدهد.و یا ممکن است شرکت محصولات خود را بر اساس جنسیت،کشور،سن و .. تقسیم بندی کند و به هر گروهی ازآنها قیمت متفاوتی ارائه دهد به عنوان مثال شرکت ایرانخودرو ممکن است محصول سمند خود را در بازار ایران با قیمتی متفاوت از بازار عراق یا سایر کشورها بفروشد.

استراتژی قیمت گذاری نفوذی: در این نوع قیمت گذاری قیمت محصول پایین تر از شرایط عرضه و تقاضا ارائه میدهند به همین دلیل انتظار میرود محصولشان به طور گسترده ای مورد پذیرش قرار گیرد و افرادی که قصد خرید نداشته اند خرید نمایند و همچنین افراد وفادار دیگر برندها را جذب نمایند.

قیمت گذاری تجملاتی و پرستیزی:این نوع قیمت گذاری بیشتر در حصولات آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد زیرا بسیاری از افراد قضاوت در مورد کیفیت را بر اساس قیمت درج شده بر روی کالا انجام می دهند و به همین دلیل در این محصولات از قیمت های بالایی استفاده می شود بسته بندی شیک و تبلیغات به این درک مشتری کمک می کند.

استراتژی قیمت گذاری طعمه و قلاب:در این روش قیمت خرید اولیه پایین تعیین می شود اما برای بخش های جانشینی و دیگر مواد مصرفی قیمت بالا تعیین می شود. به عنوان مثال شرکت hp چاپگرهای خود را با قیمت پایینی عرضه می نماید و سود کمی از آنها دریافت میکند ولی در عوض برای کارتریج هایش قیمت بالایی تعیین میکند به طوری که سود زیادی بر روی کارتریج ها بدست می آورد. مدیریت قیمت گذاری تاثیر قابل توجهی بر روی موفقیت یک کسب و کار دارد.

برای دانستن مفهوم مدیریت می توانید مقاله مدیریت چیست؟ را مطالعه نمایید


منابع:

جعبه ابزار بازاریابی نویسنده:پاتریک بارویز،ریچارد لیوک  مترجمان:دکتر کامبیز حیدرزاده،دکتر امین اسدالهی

 

 


- - - - - - -
 •   نویسنده : فرشید محمدی        
 •   دیدگاه :        
 •   تاریخ : ۲۴-اردیبهشت-۹۵        
 •   بازدید : : 1,129
  فرشید محمدی مشاور مالی و بانکدار،کارشناس ارشد مدیریت مالی.

  نظر شما چيست ؟

  قبل از ارسال دیدگاه به سوال زیر پاسخ دهید.

  مطالب تصادفی

  دانلود همراه بانک

  • با به کارگیری خدمات "همراه بانک" مشتریان بانک می‌توانند به صورت شبانه‌روزی و با استفاده از تنها یک گوشی تلفن همراه، به اطلاعات حساب بانکی خود دسترسی یافته، به کارت/حساب دیگری در بانک سینا پول انتقال داده و هزینه قبوض خدمات شهری مثل آب، برق و تلفن را پرداخت نمایند.


   ::..دانلود ..::