بانکداری متمرکز الکترونیک(core banking)

بانکداری متمرکز الکترونیک(core banking)

بانکداری متمرکز الکترونیک(core banking):تا قبل از اجرای بانکداری متمرکز الکترونیک سیستم بانکداری به شکل جزیره ای و غیر همسان بود.

سیستم بانکداری الکترونیکی یکپارچه سیستمی  است که کلیه محصولات و خدمات بانکی و عملیات راهبری ومدیریت آنها را از طریق دسترسی به پایگاه داده‌های مشترک و متمرکز در قالب یک سیستم ارایه می‌کند که انعطاف پذیری این سیستم و مشتری محوری از ویژگی‌های مهم آن است.

core banking می‌شودمجموعه‌ای از سیستم‌های نرم‌افزاری که بتواند همه عملیات بانک را به صورت متمرکز در یک بانک اطلاعاتی مجتمع پوشش دهد و برای بقیه کانال‌های ارائه خدمت مورد نیاز مشتری، راهکار داشته باشد و ارائه طریق بکند.

Core Banking به مجموعه سامانه‌های مرکزی گفته می‌شود که عملیات های  مربوط به بانکداری در یک بانک در آن ثبت شود. بعد از ثبت اطلاعات در سامانه های مرکزی باید اطلاعات و ارقام دریافت شده پردازش شوند و  به صورت اطلاعات مفید خروجی آماده شوند که مورد استفاده مدیران  جهت تصمیم گیری ها در مورد وضعیت ها و شرایط بانک قرار می گیرد.

واژه Core با اینکه به نظر به معنی هسته و مرکز است ولی در واقع مخفف Centralized On Realtime Exchange می باشد که علاوه بر مفهوم اقتصادی مفهوم محور و مرکز پردازش های بانک را نیز در بر می گیرد.

پردازش دسته ای و وجهی تا چند دهه قبل رایج و کاربردی بود که در آن عملیات پردازش در شعب بانک ها انجام می شد و در طول شب اطلاعات به کامپیوتر های مرکزی ارسال می شد.

با توجه به توسعه شبکه های ارتباطی در دنیا و افزایش قابلیت‌پردازش مرکزی در صنعت بانکی نیاز به بانکداری الکترونیک و فراهم آوردن بانکداری الکترونیک جهت همه مشتریان بانک اتفاق مهمی افتاد که آن ارسال اطلاعات عملیات های بانکی به سیستم مرکزی و همزمان پردازش آنها در همان سیستم.این سیستم به عنوان راه حلی برای آینده سیستم بانکی مطرح و مورد استفاده قرار گرفت.

در کشور ما نیز بین سالهای 1375-1374(ه-ش) اقداماتی برای معرفی سیستم Core Banking انجام گرفت.تا آن زمان هنوز پردازش ها در شعبه انجام می گرفت و سیستم Core Banking اجرایی نشده بود. از اواسط دهه 70 شروع Core Banking در کشور ما بود هرچند هنوز مشکلاتی وجود دارد درزمینه اجرای کامل این سیستم علی الخصوص در بانک های قدیمی با سیستم های قدیمی.

core banking به عنوان مرکزیتی است که تمام خدمات بانک باید مبتنی بر آن باشد و تمام درگاههای بانک باید بر طبق آن و متصل به آن باشد.این درگاه‌ها ممکن است انواع همکاران تجاری، انواع سرویس‌های بانکداری داخل یا بیرونی، یا‌انواع مدل‌های پرداخت باشد، ولی محوریت اصلی این تعریف متمرکز بودن بانک اطلاعاتی و مجتمع بودن تمامی اطلاعات نظام پرداخت یا نظام بانکی اطلاعاتی است.

معماری Core Banking آینده، قطعا نمونه‌ای است که بتواند تمامی فرآیندها را در اختیار خود بانک قرار دهد و بانک بتواند در کوچک‌ترین زمان نیازهای کسب و کار خودش را در آن زیر ساخت Core Banking عملیاتی کند. پس این محور خیلی مهم است. اینکه بانکی بتواند در کوتاه‌ترین زمان نیازهای کسب و کارش را در آن معماری و سیستم در اختیار مشتری قرار دهد.

حضور مشتری در شعبه برای بانک هزینه آور است و توسعه خدمات الکترونيک مبتني بر بانکداري جامع   امکان کنترل لحظه اي سود و زيان و روند جذب منابع و اعطاي تسهيلات را فراهم می آورد.بنا براین فراهم آوردن امکانات بانکداری متمرکز الکترونیک Core Banking در دراز مدت سبب کاهش چشم گیر هزینه ها خواهد بود که یکی از اهداف مهم مدیران می باشد.

از دیگ مزیت های راه اندازی سیستم بانکداری متمرکز الکترونیک افزایش سرعت پاسخگویی،روان سازی عملیات ها،افزایش توان ارزیابی عملکرد بانک‌ها،ایجاد توانایی رهگیری و پیگیری مشتریان، محصولات، کاربران، اسناد، مستندات، و تراکنش‌ها، براساس انواع شاخص‌های بازیابی و افزایش قابلیت نظارت بر عملیات بانکی است.

core bank

معایب و موانع Core Banking

برخی مشکلات موجود بر سر راه توسعه بانکداری متمرکز الکترونیک (core banking)عبارت اند از:

1.دشواری دسترسی و خرید نرم‌افزار‌های خارجی

2.دشواری انطباق نرم افزارهای خارجی با عملیات بانکی داخلی

3. عدم طراحی و تهیه نرم‌افزار  core banking  بانک های دولتی داخل

4.دشواری جذب و نگهداری نیروهای متخصص در این زمینه

5.دشواری‌های ناشی از عدم شناخت مدیران و دستگاه‌های ناظر و بازرس

6.محدودیت‌های ناشی از آیین نامه‌های معاملاتی
از سوی دیگر عدم پوشش مخابراتی در همه نقاط کشور، کندی توسعه شبکه زیرساخت، ارایه نشدن خدمات پشتیبانی به صورت شبانه روزی، ارایه نشدن خدمات مخابراتی متناسب با کیفیت مورد نیاز عملیات بانکی و بالابودن میانگین زمان تعمیرخرابی با توجه به حساسیت سامانه‌های بانکی، رعایت نشدن دقیق SLA از سوی شرکت مخابرات و پایین بودن قابلیت اطمینان ارتباطات شبکه‌ای موجود (اختصاصی نبودن شبکه) از جمله موانع و چالش‌های شبکه ارتباطی بانک‌ها ذکر شده است.

زمانی به وضعیت مطلوب در زمینه بانکداری متمرکز الکترونیک core banking دست خواهیم یافت که سیستم جامع بانکی با ویژگی های پوشش کامل شعب,پوشش کامل محصولات و خدمات بانکی ,تمرکز ,یکپارچگی با قابلیت توسعه آتی از دو بعد کمی و کیفی ,پاسخگوی و انعطاف پذیر نسبت به الزامات قانونی و انتظارات جدید ,مشتری مداری محور ,ارایه خدمات با معماری نوین بدون وجود محدودیت زمانی ومکانی,شبانه روزی بدون وقفه و بهره وری ,کارایی و اثر بخشی راه اندازی شود.

در صورت اجرای کامل انکداری متمرکز الکترونیک core banking بیش از 70 درصد از عملیات بانکی مشتریان در خارج از شعبه انجام می شود و همه از خدمات بانک به شکل یکسان برخوردار خواهند شد.

 


- - - - - - - - -
 •   نویسنده : فرشید محمدی        
 •   دیدگاه :        
 •   تاریخ : ۰۷-فروردین-۹۵        
 •   بازدید : : 1,369
  فرشید محمدی مشاور مالی و بانکدار،کارشناس ارشد مدیریت مالی.

  نظر شما چيست ؟

  قبل از ارسال دیدگاه به سوال زیر پاسخ دهید.

  مطالب تصادفی

  دانلود همراه بانک

  • با به کارگیری خدمات "همراه بانک" مشتریان بانک می‌توانند به صورت شبانه‌روزی و با استفاده از تنها یک گوشی تلفن همراه، به اطلاعات حساب بانکی خود دسترسی یافته، به کارت/حساب دیگری در بانک سینا پول انتقال داده و هزینه قبوض خدمات شهری مثل آب، برق و تلفن را پرداخت نمایند.


   ::..دانلود ..::